Výhřez ploténky

Výhřez ploténky neboli výhřez meziobratlového disku patří k častým příčinám bolesti zad. Meziobratlové ploténky (discus intervertebralis) jsou vazivová pouzdra, které obklopují měkkou tkáň tzv. jádro (nucleus pulposus) a spolu s obratli tvoří lidskou páteř. Ploténky vytváří pomyslný polštář mezi obratli, který tlumí nárazy a zároveň umožňují pohyb do jednotlivých stran.

Při nesprávném držení těla nebo jedno-stranném zatížení je na ploténky vyvíjen tlak, který postupně deformuje ploténky a ty se snižují. Takto oslabená ploténka je náchylná při větší fyzické námaze k prasknutí. Pokud praskne vazivové pouzdro je jádro ploténky vytlačeno směrem k nervům okolo páteře a to způsobuje bolest, v těžších případech může vzniknout zánik svalů.

Příznaky vyhřezlé ploténky

Ne každá bolest zad znamená výhřez ploténky, existuje mnoho možných příčin bolesti. Výhřez ploténky může vzniknout akutním přetížením při různých pohybech nejčastěji však při zdvihu těžkých věcí. Postižený ucítí píchavou či tupou bolest, může se dostavit pálení nebo brnění v tříslech. Dlouhodobé projevy jsou podobné jako u akutního stavu s postupně zvětšující se silou.

Léčba

U akutních případů se zpravidla doporučuje operativní zákrok. Dále se využívají nejrůznější rehabilitační metody např. SM systém, vodoléčba, ultrazvuk. Neléčený výhřez ploténky vede k zhoršení stavu, který po čase zanechá trvalé změny na pohybovém aparátu a může vést k ochrnutí.

Výhřez ploténky video

Výhřez ploténky články

Popsáno do jednotlivých kapitol, srozumitelnou formou.
Pěkný článek z praxe. Zajímavý obrázek..