Bolesti hrudní páteře

Hrudní bolesti mohou být příznakem závažného i méně závažného onemocnění. Hrudník je velmi zatěžovaná část těla, je to pružná a zároveň pevná schránka našich vnitřních orgánů. Nejčastěji bolest hrudi pochází od páteře. Bolest může způsobit blokáda žeber, která se projevuje jako píchání na hrudi, okolí lopatky a až do ramene. Často si pacient myslí, že jde o infarkt myokardu a však vyšetření podezření nepotvrdí.

Potíže také často způsobuje takzvaná funkční kloubní blokáda, kterou způsobuje prětěžování nebo nevhodné zatěžování páteře což vede k bolesti mezi lopatkami a omezení pohybu. Akutní ústřel žeber a páteře vzniká při náhlém pohybu jde o nesprávnou spolupráci svalů, bolest bývá okamžitá a může se přesouvat přes podpaždí na přední stranu hrudníku. U segmentového hrudního syndromu bývá patrné vadné držení těla a bolest objevující se především při pohybu.

Mezi závažné onemocnění projevující se bolesti v hrudní oblasti patří především infarkt myokardu, angina pectoris, refluxní choroba jícnu, zánět žeber a jejich chrupavek nebo plicní embolie. Je vhodné navštívit lékaře při náhle vzniklé bolesti a předejít tak komplikacím.

Léčba

Pokud jde o závažné onemocnění léčbu vždy určí lékař. Při bolestech pocházejících od hrudní páteře je vhodné navštívit fyzioterapeuta, který vyhodnotí váš stav a zvolí vhodnou metodu pro odstranění bolesti např. SM systém nebo cvičení podle Ludmily Mojžíšové.

Hrudní bolesti video

Hrudní bolesti články

Popsána anatomie ukázka cviků.
Zajímavý článek přímo od fyzioterapeuta.
Pěkný článek s popisky jednotlivých orgánů a s nimi sovisející bolesti těla.