Plochá noha

Plochá noha (pes planus) je jedno z nejčastějších degenerativních onemocnění nohy, jde o abnormální snížení popřípadě úplné vymizení podélné nebo příčné klenby.. Lidská noha se skládá z dvaceti šesti kostí, devatenácti svaly, sto sedmi vazy a klenbami. Noha plní funkci dynamickou, statickou a adaptační. Pokud jsou svaly a vazy nohy přetěžovány sportem, špatnou obuví, nadváhou nebo dysbalancí svalů dojde k jejich povolení a to má za následek propadání klenby. Rozlišujeme tři stupně plochonoží mírně plochá noha kdy dochází k oploštění pouze při zatížení nohy. Středně plochá noha klenba je snížená při zatížení i v odlehčeném postavení. Silně plochá noha celá plocha nohy padá do vnitřní strany.

Příznaky ploché nohy

Nejčastějším a také prvním příznakem onemocnění je únava nohou po delší zátěži (chůze, běh, stání). Dále se přidávají otoky, pocit těžkých nohou, pálení nebo naopak chlad nohou, palčivá bolest na ploskách nohou. Později se objevují bolesti v oblasti od paty až k prstům, pod hlavičkami záprstních kostí, bolesti mohou vystřelovat do nártu a ke kotníku. Plochá noha může být příčinou kladívkových prstů, vbočeného palce, bolesti kolene, bolesti kyčle a bolesti zad.

Léčba

Vhodné jsou ortopedické vložky, které na sebe částečně převezmou funkci klenby. Vhodné jsou rehabilitace a cvičení na posílení vazů a svalů. Jen ve výjimečných případech se přistupuje k operativnímu zákroku.

Plochá noha video

Plochá noha články

Pěkně napsaný článek plus cviky.
Zajímavý článek o vlivu ploché nohy na celé tělo.
Duše K - Chození naboso - Jaroslav Dušek.
Rozdíl mezi klasickými, minimalistickými a barefoot (bosými) botami.