Skolióza

Skolióza (skoliosa) je trvalé vybočení páteře ve frontální rovině do stran. Skolióza může být vrozená, nebo získaná díky špatnému dlouhodobému držení těla. Nástup nemoci je pomalý a ze začátku nepozorovatelný pouhým okem. Je hned několik typů skolióz, nejčastějším typem je idiopatická skolióza. Páteř je základním sloupem lidské kostry je složená z jednotlivých obratlů. Z profilu má páteř charakteristické zakřivení, při pohledu zezadu je páteř osová.Zakřivení páteře má určité fyziologické hodnoty a meze, pokud tedy tyto hodnoty neodpovídají normálu může se jednat o skoliózu.

Příznaky skoliózy

Skolióza se rozvíjí pomalu a postupně. Na začátku mohou být bolesti zad, únava v bederní oblasti po delší zátěži, bolest hlavy a končetin. V některých případech se bolest vůbec nemusí objevit, často se projeví jen zakřivení zad, nesymetričnost výšky ramen.

Léčba

V počátečních stavech se využívá rehabilitační cvičení kdy jsou použity nejrůznější metody např. Vojtova metoda, SM systém. Při závažnějších stupních skolióz se používá vyrovnávací korzet, u nejzávažnějších stavů se přistupuje k operaci.

Centrální porucha kooridnace páteře podle MUDr. Smíška - proto musíme léčit chůzi. Cvičení dodává svaly, které tam chybí. A umožnuje uvolňovat ty co se tam zas přetěžuje.

Skolióza video

Skolióza články

Pěkně popsáno i s obrázky.