Bolesti kolene

Bolesti kolene jsou nejčastějším příznakem nemoci nebo přetížení kolenního kloubu (articulatio genus). Kolenní kloub je nesložitější a největší kloub v lidském těle. Kloub je tvořen třemi kostmi a to z horní části stehenní kostí na jejímž konci jsou dva výběžky. Spodní kloubní plochu pak tvoří kost holenní na které jsou dvě mělké kloubní jamky do kterých zapadají výběžky stehenní kosti. Třetí kostí kloubu je čéška, která je spojena se svaly nohy. Kromě těchto kostí je jsou v kolenním kloubu důležitá zpevňující zkřížení, boční vazy a dva menisky.

Příznaky bolesti kolene

Častou příčinou bolesti kolene jsou poruchy koordinace svalů. Pokud jsou některé svaly přetěžovány a jiné v útlumu dochází k nerovnoměrnému zatížení kloubních ploch, dochází tak k bolestivému dráždění a později k degeneraci chrupavky. Další možností bolesti kolenního kloubu je artróza. Jde o degenerativní kloubní nemoc, která je nejčastější neúrazová příčina bolesti kolene u starších osob.Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivé onemocnění kloubů, které způsobuje náš imunitní systém. Dále může způsobovat bolesti kolene osteoartritída, bursitída, zánět šlach a nejrůznější zranění končetiny.

Léčba

V počátečních stavech se využívá rehabilitační cvičení kdy jsou použity nejrůznější metody např. Vojtova metoda, SM systém. Při závažnějších stupních skolióz se používá vyrovnávací korzet, u nejzávažnějších stavů se přistupuje k operaci.

Bolesti kolene video

Bolesti kolene články

Zajímavý článek jednoduše napsaný.
Jednoduše popsaná nejčastější onemocnění kolenního kloubu a typy jak a čím si ulevit od bolesti.