Vybočený palec - Hallux valgus

Hallux valgus nebo-li vbočený palec je jedno z nejčastějších degenerativní onemocnění nohy, jedná se o deformaci základního kloubu palce. Při této deformaci kloub palce směřuje z vnitřní strany nohy ven a palec je tlačen směrem k ostatním prstům. Tento stav bývá bolestivý a ovlivňuje běžný život postiženého. Může se jednat o dědičné onemocnění nebo dojde k deformaci v průběhu života. Zvláště u populace s diagnózou příčně ploché nohy,dochází k oslabení svalů a vazů, které ovlivňují funkci kloubů prstů na noze. Nevhodně zvolená obuv (úzká přední část, vysoké podpatky) je dalším častým spouštěčem deformace nohy.

Příznaky hallux valgus

Mezi příznaky vbočeného palce při počátečním stádiu patří bolest nad kloubem, zánět, zčervenání nebo otok v místě kloubu. V pozdějším stádiu se palec začne přibližovat k ostatním prstům a začne se objevovat vyklenutí kloubu palce.

Léčba

Vbočený palec se léčí speciálními vložkami, korektory palce, taping, fyzioterapií při které je dán důraz na postavení klenby nožní. U vážných deformit se přistupuje k operačnímu zákroku kdy se správná pozice jistí šrouby.

Hallux valgus video

SM Systém a hallux valgus ukázka z kurzu
Tejpování vbočeného palce - hallux valgus
Operace hallux valgus v 3D animaaci

Hallux valgus články

Jednoduchý článek s cviky.
Zajímavý článek zaměřený pro běžce.