Hrudní bolesti mohou být příznakem závažného i méně závažného onemocnění. Hrudník je velmi zatěžovaná část těla, je to pružná a zároveň pevná schránka našich vnitřních orgánů. Nejčastěji bolest hrudi pochází od páteře. Bolest může způsobit blokáda žeber, která se projevuje jako píchání na hrudi, okolí lopatky a až do ramene. Často si pacient myslí, že jde o infarkt myokardu a však vyšetření podezření nepotvrdí.
Potíže také často způsobuje takzvaná funkční kloubní blokáda, kterou způsobuje prětěžování nebo nevhodné zatěžování páteře což vede k bolesti mezi lopatkami a omezení pohybu. Akutní ústřel žeber a páteře vzniká při náhlém pohybu jde o nesprávnou spolupráci svalů, bolest bývá okamžitá a může se přesouvat přes podpaždí na přední stranu hrudníku. U segmentového hrudního syndromu bývá patrné vadné držení těla a bolest objevující se především při pohybu.
Mezi závažné onemocnění projevující se bolesti v hrudní oblasti patří především infarkt myokardu, angina pectoris, refluxní choroba jícnu, zánět žeber a jejich chrupavek nebo plicní embolie. Je vhodné navštívit lékaře při náhle vzniklé bolesti a předejít tak komplikacím.
Pokud jde o závažné onemocnění léčbu vždy určí lékař. Při bolestech pocházejících od hrudní páteře je vhodné navštívit fyzioterapeuta, který vyhodnotí váš stav a zvolí vhodnou metodu pro odstranění bolesti např. SM systém nebo cvičení podle Ludmily Mojžíšové.
Popsána anatomie ukázka cviků.
Zajímavý článek přímo od fyzioterapeuta.
Pěkný článek s popisky jednotlivých orgánů a s nimi sovisející bolesti těla.