Tenisový loket

Tenisový loket (laterální epikondyliri humeru) je zánětlivé přetížení úponu šlach v oblasti zevní strany lokte. Řadí se mezi nejčastěji se vyskytující postižení svalových a šlachových úponů. I když se toto onemocnění nazývá tenisový loket, u profesionálních hráčů se téměř nevyskytuje, častěji postihuje amatérské tenisty nebo osoby, které při své denní činnosti jednostranně zatěžují horní končetinu.

Toto onemocnění se dělí na akutní a chronické. Akutní forma vzniká při dlouhodobé, fyzicky náročné činnosti (štípání dříví, vrtání, rytí záhonu a podobné činnosti). Jako chronický tenisový loket je považován stav kdy obtíže trvají déle než šest týdnů vyvolané dlouhodobým přetížením, nesprávnou terapií, organických změn loketního kloubu, funkční poruchy, zjizvení nebo toxickými či metabolickými změnami.

Příznaky tenisového loktu

Bolesti předloktí nebo v místě lokte, zarudnutí nebo otok. Při klidovém režimu bolesti ustupují. Bolest přichází při úchopu, nejdřív u zvedání těžkých břemen postupně se začne objevovat i při zvedání malých předmětů např. hrnek, talíř, postupně dochází k stavu kdy diky snížení svalové síly začnou předměty vypadávat z ruky.

Léčba

Na začátku léčby je doporučen klidový režim ruky, ledové obklady, protizánětlivé masti nebo fyzikální terapie. Po odeznění bolesti se využívá fyzioterapie nebo rehabilitační cvičení se zaměřením na posílení svalové síly, udržení nebo zvýšení kloubního rozsahu. Pokud tyto terapie nepomáhají přistupuje se k operativnímu zákroku.

Tenisový loket video

Tenisový loket články

Článek je psaný jednoduchou formou a je rozdělen do kapitol.
Jednoduše stručně napsaný článek pochopitelný pro laika.